Řidič

Popis pozice

Do práce řidiče patří řízení různých typů vozidel, mezi které počítáme osobní auto, nákladní auto, ale také dopravní prostředky městské hromadné dopravy, jako je například tramvaj, autobus, nebo trolejbus. Obvykle má za úkol za pomocí dopravního prostředku transportovat nějaký náklad, nebo cestující lidi na určité místo. 

Vzdělání

K vykonávání práce řidiče není potřeba žádný obor vzdělání, avšak samozřejmou podmínkou profese řidiče je řidičský průkaz. Řízení bez řidičského průkazu je trestáno zákonem.

Vhodné vlastnosti

Spolehlivost/Zodpovědnost

Každý člověk vykonávající práci řidiče by rozhodně měl být spolehlivý a zodpovědný, protože většinou řídí svěřené vozidlo, stará se o jeho pravidelné kontroly a objednává větší opravy v servisu.

Prostorová představivost/Schopnost rychle reagovat/Zvládání stresových situací
 

Tyto vlastnosti jsou pro řidiče klíčové, protože se pohybuje mezi ostatními dopravními prostředky a za těchto podmínek se může stát nepředvídatelná situace, kdy bude muset řidič rychle reagovat a nepodlehnout působícímu na něj tlaku.

Plat

Plat závisí na typu řízeného dopravního prostředku, avšak průměrný řidič v České republice si vydělává 21 000 Kč.

Zajímavosti

Nejvíce v Česku podle výzkumu za rok 2014 chybí pracovníci v povolání „řidič kamionu“, kdy bylo za červen minulého roku nabízeno přes 3000 volných míst.
 

Další profese
A B C D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z