Tiskový mluvčí

Popis pozice

Náplní práce tiskového mluvčího je řízení sféry mediální politiky. Konkrétně vytváří koncepci a strategii jednání v dané oblasti. Stará se o publicistické a tiskové vztahy s veřejností, spolupracuje s mass medii (hromadné sdělovací prostředky) a zpravodajskými agentury. Zastupuje svoji společnost, firmu či orgán (policie) ve styku s veřejností. Také zpracovává a publikuje tištěné materiály pro tisková média.

Vzdělání

K vykonávání profese tiskový mluvčí je vyžadován magisterský studijní program.

Vhodné vlastnosti

Argumentační schopnosti/komunikační dovednosti/prezentační dovednosti

Dané vlastnosti jsou v této profesi klíčové, protože tiskový mluvčí jedná s veřejností, měl by být schopný se náležitě vyjadřovat, vystupovat a v případě potřeby argumentovat jednání své společnosti, firmy či orgánu.

Kreativita

Jednání s veřejností, tvorba tiskových materiálů a tvorba mediální politiky vyžaduje náležitou kreativitu.

Zvládání zátěžových situací

Tiskový mluvčí zastupuje svoji firmu, společnost či orgán před veřejností a to v některých případech vyžaduje imunitu vůči stresovým, kritickým situacím.

Přizpůsobivost

Pro firmu, společnost, či orgán je důležité mít do jisté míry dobré vztahy s veřejností, o což by se tiskový mluvčí měl postarat.

Samostatnost

Člověk v dané profesi by měl být schopný dělat samostatná rozhodnutí, neměl by se bát brát na sebe zodpovědnost a být více či méně nezávislý.

Plat

Závisí na výši postavení.

Zajímavosti

Jiří Ováček prozradil svůj měsíční plat. Tiskový mluvčí pana prezidenta Miloše Zemana, dle jeho slov dostává měsíčně 40 000 Kč čistého. 
 

Další profese
A B C D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z