Instalatér

Popis pozice

Instalatér vyrábí, montuje, opravuje a rekonstruuje plynovodní, vodovodní, topné a kanalizační systémy, včetně zařízení, která jsou s nimi spojena (dřezy, vany, záchody, plynové spotřebiče atd.). K ověření, zda zařízení fungují náležitým způsobem, provádí zkoušky těsnosti, tlaku a další. Výsledky zkoušek následně porovnává s předepsanými normami. Do jeho náplně práce můžeme zařadit zpracovávání trubek do potřebných parametrů a vysekávání otvorů pro dané trubky ve zdech. Následně montuje, demontuje a opravuje potrubní celky a rozvody. Své povolání instalatér vykonává v prostorech staveb a budov (domácnosti, továrny, chemické laboratoře, dílny). V průběhu své práce se setkává s nečistoty a těžkými pracovními podmínky.

Vzdělání

K vykonávání práce instalatéra je vyžadováno střední vzdělání s výučným listem.

Vhodné vlastnosti

Technické myšlení

K vykonávání technických profesí, práce s různými přístroji a spotřebiči (konkrétně jejich spravování, seřizování a montáž) je nezbytné dobře vyvinuté technické myšlení.

Manuální zručnost

Instalatér ve své práci operuje s různými pracovními pomůckami (klíče, pilky, zednické sekáče atd.) a na jeho manuální zručnosti v daném případě závisí kvalita následně vykonané práce.

Spolehlivost/přesnost

Tyto vlastnosti jsou klíčové v podobných profesích, protože je důležité, aby se instalatér nedopouštěl zbytečných chyb a veškerá potrubí, spotřebiče či dokonce rozvodové sítě fungovaly tak, jak mají.

Plat

Průměrný měsíční plat v práci instalatéra v České republice činí přibližně 18 600 Kč.
 

Další profese
A B C D E F G H Ch I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Podobné nabídky práce