Online životopis

V současné době je na internetu dostupných mnoho služeb, které nabízejí sestavení online životopisu. Vzhledem k nepřehlednosti situace a množství možností je potřeba se zaměřit na to, aby daná služba byla kvalitní. Ne zcela všechny služby naplňují všechny náležitosti, které by měl každý online životopis obsahovat. Každý životopis, ať už zaslaný online nebo v tištěné podobě, musí obsahovat určité informace a údaje.


Každý kdo se setkal se sestavováním životopisu online, se zamyslel nad tím, jak vyplnit údaje, aby se zvýšila pravděpodobnost přijetí do zaměstnání. Následující body vás navedou, jak správně vytvořit vhodné CV, čeho se držet a čemu se vyhnout. Především je důležité se soustředit na to, aby online životopis byl dobrý nejen z vašeho úhlu pohledu, ale především pro člověka, který bude vámi zaslaný dokument číst.

Nepravdy v online životopise

Při psaní online životopisu je potřeba dbát na to, aby obsahoval pravdivé informace. Zejména mnoho mladých lidí a čerstvých absolventů má tendenci přeceňovat své schopnosti. Do kolonek při vyplňování životopisu tak často lidé uvádějí informace, které nejsou zcela v souladu s realitou. Někteří lidé si myslí, že životopis online je něco polovičatého, a tudíž mohou do chlívečků bez přílišného rozmyslu vyplnit téměř cokoliv. Opak je ale pravdou, online životopis má stejnou hodnotu jako CV zaslané přes e-mail nebo ve fyzické podobě poštou. Navíc tato podoba životopisu je na dané internetové službě přístupná mnoha zaměstnavatelům. Pokud tedy je zde uvedena nepravdivá informace, není oklamán pouze jeden zaměstnavatel nebo personalista, ale všichni, kteří si daný profil otevřou. Pokud se jedná o nezáměrné nejasnosti, není situace tak vážná, jako když člověk do svého online životopisu uvádí záměrně nepravdivé informace.

Přeceňování schopností a znalostí

Mnoho lidí se přeceňuje zejména ve svých jazykových schopnostech. Naprostá většina uchazečů o práci při vyplňování životopisu online uvede minimálně o jeden stupeň vyšší, než je jejich reálná znalost jazyka. Proto personalisty často zajímá případné vlastnictví jazykového certifikátu. Pokud daný kandidát žádný jazykový certifikát nevlastní, většina HR specialistů na vlastní ohodnocení jazykové úrovně nebere příliš zřetel nebo považuje uvedené údaje za zkreslené.

Mnozí uchazeči o práci informace při vyplňování online životopisu schválně přibarvují. Mají pocit, že jejich reálné znalosti a dovednosti se následně neprovalí a nejdůležitější je být pozván na osobní pohovor a projít výběrovým řízením.

Odhalení nepravd

Občas se může stát, že se personalistům nepodaří odhalit skutečné a reálné schopnosti uchazeče. Málo která společnost pořádá takové výběrové řízení, v průběhu kterého by bylo možné zjistit, zda člověk nepřecenil své schopnosti. Nicméně v poslední době přibývá stále více a více firem, které na výběr kandidátů kladou velký důraz a investují do výběrového řízení nemalé finanční prostředky.

Důkladné testy

Někteří kandidáti jsou překvapení, když dorazí na pohovor v domnění, že budou za deset minut pryč a místo toho před ním přistane důkladný jazykový test a následná ústní zkouška. Pokud jste při vyplňování životopisu lhali, může nastat značně trapná nebo nepříjemná situace. Proto je vhodné dopředu zvážit, co v online životopise uvedete a jaké mohou být důsledky.

Nicméně se vám může stát, že přes výběrové řízení projdete. Následně se však brzy prokáže, že dané schopnosti nemáte. Zaměstnavatel si s vámi s největší pravděpodobností vážné promluví a budete svůj online životopis muset vysvětlit. Lež má krátké nohy, a pokud váš budoucí zaměstnavatel odhalí váš klam, je velmi pravděpodobné, že si budete muset znovu začít hledat novou práci. Nezapomeňte na to, že český rybníček není příliš velký a špatná reputace se s vámi může velmi dlouho táhnout.

Na hraně zákona

Pokud nadhodnocujete své některé schopnosti, není tak špatná situace, jako když v online životopisu uvedete zcela nepravdivé informace. Existují i jedinci, kteří do online životopisů doplní i nepravdivé údaje, které se týkají základních informací o dané osobě. Jestli máte dobrodružnou povahu a nechcete mít čistý trestní rejstřík, můžete si tak například uvést titul, který nevlastníte nebo jiné informace, na které se vztahují příslušné paragrafy trestního zákoníku.

Online životopis na Aulinks.cz

Kvalitní internetové portály, mezi které v České republice patří především evropský pracovní portál Aulinks.cz, poskytují celou řadu vhodných a užitečný možností.

Na pracovním portálu Aulinks.cz se můžete zaregistrovat a vytvořit si svůj propracovaný online životopis, který skýtá celou řadu výhod.

Již pod svým jménem můžete stručně (nebo i rozsáhle) popsat, co vás nejvíce charakterizuje a představit se tak zaměstnavatelům, kteří si váš životopis budou prohlížet.

Následně zde můžete zadat, jaký požadujete plat, kdy můžete nastoupit do práce, v jaké lokalitě máte zájem pracovat, jaký typ smluvního vztahu a úvazku upřednostňujete a samozřejmě profesi/profese, ve kterých chcete pracovat.

V životopisu je rovněž vhodné doplnit, jak jste na tom s prací na počítači, a to co nejvíce podrobně. Pokud máte více než uživatelskou znalost, mnoho zaměstnavatelů podrobně zajímá, co konkrétně nadstandardního znáte.

Důležitou kolonkou pro každého zaměstnavatele je rovněž praxe, kam doplníte, u které společnosti jste pracovali, jak dlouho a na jaké pozici. Můžete doplnit i osoby, které o vás mohou podat reference. Vaši pracovní praxi nemusíte pouze vypsat do příslušných polí, ale máte zde i možnost pracovní pozice a náplň práce náležitě vysvětlit a popsat. To je dobré zejména z toho důvodu, že pod názvy některých pracovních pozic je často obtížné si přesně představit, v čem daná náplň spočívala. Rovněž pokud se jedná o neznámou a menší firmu, kde jste pracovali a o které je obtížné dohledat přesnější informace, je dobré zde činnost firmy stručně přiblížit.

Do životopisu můžete zároveň doplnit, jaké máte vzdělání, dovednosti, jazyky i jakým způsobem trávíte svůj volný čas (záliby a koníčky). Čím přesněji vše vyplníte, tím více zvýšíte pravděpodobnost, že vás zaměstnavatelé osloví. Jedince, který na první pohled působí, že něco skrývá nebo je neprůhledný, jen stěží někdo bude chtít. Ledabylým vyplněním životopisu tak můžete přijít o velmi zajímavé nabídky zaměstnavatelů. Ušetříte několik minut a ztratíte tak třeba pracovní příležitost, ve které můžete vydělat velmi slušné peníze. Zvažte, co má pro vás větší hodnotu.

Online životopis na Aulinks.cz má především tu výhodu, že musí být schválený profesionály, kteří ve společnosti pracují. Na rozdíl od jiných internetových služeb si tak jsou zaměstnavatelé jistí, že na pracovním portálu nenajdou špatně vyplněné, neúplné, nedostatečné nebo chybné životopisy. Vy jako uchazeč o práci máte pak jistotu, že jste vše vyplnili správně a můžete již čekat na to, až vás budou zaměstnavatelé kontaktovat s nabídkami práce. Neztrácejte tak již čas s aktivním vyhledáváním po internetu, které vás může připravit o stovky hodin. Aulinks.cz vám nabízí moderní a efektivní způsob, jak rychle a snadno najít dobrou práci.