Jak si najít koníček

Datum: 11/27/15

Co můžeme považovat za koníček?

Za svůj koníček můžeme považovat něco, co děláme ve volném čase pro zábavu. Pro hodně lidí je sledování televize a trávení času na sociální síti je jediná aktivita, kterou provozují ve svém volném čase. To je škoda, protože existuje mnoho jiných koníčků, které jim mohou přinést daleko zajímavější pocity a zážitky. Například horolezectví či týmové sporty.

 

Proč je tak důležité mít koníček?

Koníčky nám v první řadě poskytují prostor pro takzvané „sebevyjádření“, které ve většině případů nedostáváme v každodenním životě. Mít koníček je možnost dělat něco pro sebe, vzdálit se od každodenních problémů či problémů v práci a odpočinout si po náročném dni. Měl by nám přinášet radost. Koníčky nám dávají možnost najít lidi, kteří přemýšlejí podobně jako my, udělat si nové známosti či kamarády a dokonce zažít nová dobrodružství.

 

Začněte z vlastních zájmů

Popřemýšlejte nad tím, co vás zajímá nebo tím, čemu se věnujete ve volném čase. Baví vás číst knihy? Zkuste si napsat vlastní! Rádi sledujete v televizi nějaký sport? Začněte se tomuto sportu věnovat. Obdivujete lidi, kteří umí kreslit? Začněte kreslit sami či absolvujte kurzy kreslení!

 

Každý jsme jiný

Zamyslete se nad svými schopnostmi a osobností. Právě vaše osobnost sehraje důležitou roli při hledání koníčku, který vám bude vyhovovat. Každý člověk je totiž jiný a vyhovují mu různé druhy koníčků. Víte-li o sobě, že nemáte trpělivost, nevěnujte se činnostem, které trpělivost vyžadují. Vzrušují vás spíše fyzické činnosti a máte pro ně předpoklady, věnujte se něčemu, kde zapojíte fyzickou sílu. Zapojte své silné stránky.

 

Příklady koníčků, které by pro vás mohli být „ty pravé“:

Vaření

Milujete pizzu či jiná specifická jídla a proto často obědváte v restauraci? Objednáváte si svá oblíbená jídla domu? Proč si nezkusit uvařit svá oblíbené jídlo doma? Ušetříte spoustu peněz a máte jistotu, že je vaše strava kvalitně připravená. Také můžete experimentovat, přidat něco svého či dokonce vymýšlet vlastní recepty.

Kreslení

Obdivujete lidi, kteří umí kreslit? Přijde vám to zajímavé? Proč to nezkusit také? Nevěříte si nebo vám to nejde? Můžete navštěvovat kurzy kreslení. Kreslení je vynikající způsob sebevyjádření. Svoje práce (až na to budete připraveni) můžete dokonce prezentovat veřejnosti a tímto koníčkem si následně přivydělávat.

Skupinové projekty

Jste společenský typ a rádi pracujete ve skupině? Domluvte se s přáteli, vytvořte skupinu lidí a věnujte se společnému projektu. Může to být například psaní knihy.

Turistika

Zajímá vás příroda či památky? Domluvte se s přáteli, naplánujte trasu a vydejte se na dobrodružství. 

Focení

Baví vás tvorba zajímavých fotek? Začněte fotit s profesionální kamerou a absolvujte kurzy focení. Focení má velkou výhodu. Investice se vám může vrátit a můžete si tímto koníčkem dokonce přivydělávat. Je možné totiž své fotky vkládat na speciální webové stránky a prodávat je online. (Například www.depositphotos.com)

Vyšívání

Jste spíše domácí typ a žádné „aktivnější“ koníčky nejsou pro vás? Vyšívejte. Můžete vyšívat nejrůznější věci. Po nějakém čase můžete být ve vyšívání natolik dobří, že u této činnosti budete v klidu sledovat televizi a vyšívat takzvaně „poslepu“.

Týmový sport

Máte rádi pohyb? Zajímá vás nějaký týmový sport? Domluvte se s přáteli, vytvořte tým a vstupte do amaterské sportovní ligy.

Hraní her

Ve svém volném čase se můžete věnovat hraní počítačových her. Pro začátek se soustřeďte na jednu hru, která vás zajímá. Nastudujte si pravidla a postupem časem se můžete zlepšovat. Zde je možnost přihlásit se do různých soutěží a dokonce si tímto koníčkem přivydělávat.