Částečný úvazek – základ studentského života

Datum: 01/29/16

Podle výzkumů, skoro polovina studentu České republiky pracuje v době svého studia na částečný úvazek. Vysoké procento zaměstnanosti pozorujeme také v období prázdnin.

Při tom přibližně 70% procentu z těch, kteří pracují, tvrdí, že takovým způsobem si můžou pokrýt náklady na své základní potřeby. Je práce na částečný úvazek nevyhnutelná nebo pouze žádoucí?Nejčastější dotaz který dostávají v Národním svazu studentu (NUS) je, kolik hodin by měl student pracovat? Ohledně téhle otázky existují různé názory. Nejčastěji se mluví o 16 hodinách týdně, ikdyž například Cambridžská univerzita úplně zakazuje svým studentům jakoukoliv činnost při studiu.

Samozřejmě všechno závisí na vás a vaši situaci. Musíte taky vzít v úvahu, kdy pracujete. Noční směny jsou lépe placeny, ale můžou mít negativní vliv na výsledné známky. Často se setkáváme, že si studenti najdou práci na částečný úvazek na pozici operátor do call centra nebo do údržby a přestávají chodit na přednášky. V ideálním případě pro studenty by bylo projit stáž v té sféře, ve které budou pracovat nebo aspoň v té sféře, která je dobře finančně ohodnocena (jako to dělají správci systému nebo programátoři). Bohužel, není to tak lehké a většina studentů si nachází práci s nízkým finančním ohodnocením a s nízkou kvalifikací ve sféře maloobchodu a zásobování.